Прилади для визначення числа падіння"
Прилади для визначення числа падіння".
Несприятливі погодні умови (сильні дощі, підвищена вологість повітря та ін) в процесі дозрівання врожаю викликають проростання зерна. Біохімічно проростання характеризується різким підвищенням активності ферменту альфа-амілази, надає сильний вплив на крохмаль у процесі випічки хліба – відбувається надмірне зрідження і декстринізації, що проявляється в липкості і вологості хлібного м'якушки. До прямих методів визначення ступеня проросшести зерна відносять способи визначення відносного вмісту ферменту в зразку. Це в основному методи, засновані на хімічних реакціях, і їх основний недолік – тривалий час аналізу.
В даний час ступінь проросшести зерна (активність альфа-амілази) визначається згідно з ГОСТ 30498-97 (ІСО 3093-82), в основу якого покладено метод Хагберга-Пертена. Метод полягає в клейстеризації водної суспензії борошна або розмеленого зерна в пробірці, зануреної в киплячу водяну баню, і подальшим визначенням віскозіметричним методом ступеня розрідження ферментом альфа-амілази крохмалю, що міститься в пробі. "Числом падіння" називається загальний час в секундах з моменту занурення вискозиметрической пробірки з борошняною суспензією і спеціальним штоком-плунжером в киплячу водяну баню і після перемешиваниия до його занурення в пробірку на глибину 68 мм
За величиною "числа падіння" зерно відносять до того чи іншого класу.
В приладах, що визначають "число падіння", иммитируются теплові умови аналогічні мають місце при випічці хліба: критичну зону температури від максимальної активності альфа-амілази і до точки її теплової інактивації борошняна суспезия проходить практично через той же час, що і при випічці хлібного тесту (~ 30 – 40 с.)
Таким чином шкала активності ферманта альфа-амілази поєднується зі шкалою приладу визначення "числа падіння" (кореляційний коефіцієнт дорівнює – 0.984).
Створення приладів ППП дозволило прискорити вимірювання активності альфа-амілази в десятки разів порівняно з прямими хімічними методами.
В даний час в Україні перебувають в експлуатації у лабораторіях контролю якості зерна державних і комерційних організацій прилади ППП виробництва Швеції, Росії та України, які відрізняються між собою конструктивно і метрологічно.
Прилад ППП-99 є єдиним серійно випускаються в Україні приладом, пройшов Державні випробування і занесений до Державного реєстру Гостандарта України під № У1235-99.
Прилади ППП-99 випускаються в двох модифікаціях: одно - та двоканальні, експлуатуються практично у всіх регіонах України з 1998 року і показали високу експлуатаційну надійність.
Прилад ППП-99 був розроблений за замовленням Хлібної інспекції України та ДАК "Хліб України" і є одним з найкращих приладів цього класу в Україні.
В комплект приладу ППП-99 входить пристрій для визначення пропорцій змішування низькосортної пшениці ("число падіння" менше 180 с) і високоякісної пшениці ("число падіння" більше 220 с).
Виміряні на ППП-99 значення "чисел падіння" встановлюються на шкалі пристрою і визначаються пропорції "поганого" і "хорошого" зерна, в яких їх потрібно змішувати для отримання "числа падіння" дорівнює 220 с, що відповідає нормативу ЄС для випікання хліба.
Висновки і рекомендації
Під час дозрівання зернових та під час збирання врожаю, коли існує загроза проростання зерна, доцільно постійно стежити за зміною "числа падіння" зерна на полях. Це дозволяє оптимізувати строки збирання врожаю.
На приймальних пунктах доцільно як це робиться в країнах Євросоюзу ввести контроль надходить зерна за значенням "числа падіння" і розподіляти його на категорії високого і низького "числа падіння". При цьому оплата за надходить зерно корелює з показниками "числа падіння".
На млинах контроль якості що надходить зерна рекомендується вести за показниками "числа падіння", що дозволить змішувати партії зерна з різними "числа падіння" для отримання кондиційної борошна з необхідними характеристиками, в результаті чого підвищується прибуток підприємства.
Споживач при купівлі ППП повинен керуватися обсягом робіт, і, виходячи з цього набувати одне - або двоканальний прилад ППП: при малих і середніх обсягах краще ППП одноканальний.